O festivalu
“Naděje je stav ducha, který dává smysl našemu životu”Václav Havel
Vážení přátelé,
“V hudbě život Čechů”, prohlásil kdysi Bedřich Smetana.
Změnilo se něco od té doby? Je jeho tvrzení ještě stále aktuální?
Čeští pěvci, instrumentalisté i orchestry šíří slávu naší kultury po celé zeměkouli. Vyslanci klasické hudby reprezentují Českou republiku na nejprestižnějších pódiích světa. A my bychom na ně měli být náležitě hrdí. Letos slavíme hned dvě významná kulatá hudební výročí. Uplyne 200 let od narození velikána, zakladatele české národní hudby a reprezentativní tvůrčí osobnosti českého národa, Bedřicha Smetany. Tím druhým je sto let od založení Roku české hudby. Od té doby se slaví pravidelně každých deset let a programově rozvíjí povědomí o české hudbě v zahraničí.
Českým velikánům je věnován i letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Zlatá Pecka. Velké orchestrální, stejně jako komorní koncerty jsou složeny výhradně z děl českých skladatelů Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka nebo Bohuslava Martinů. Hvězdná jména klasiků doplní mladí, dosud neznámí talentovaní skladatelé, kterým festival Zlatá Pecka poskytne první šanci předvést svůj um.
Osmý ročník festivalu Zlatá Pecka, který letos čítá velkorysých čtrnáct dní programu, zahájí 25. srpna v 11 hodin bohoslužba v chrudimském kostele Nanebevzetí Panny Marie. Den poté diváky čeká slavnostní koncert sborových scén ve Fibichově sále nebo varhanní koncert sopranistky Simony Šaturové a Pavla Svobody v kostele svatého Vavřince ve Vysokém Mýtě. Součástí festivalu je nově i galakoncert za doprovodu Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Stanislavem Vavřínkem. Pod jeho vedením bude patřit večer 7. září v pardubickém Domě hudby mladým instrumentálním géniům – houslistovi Danielovi Matejčovi, klavíristce Noře Lubbadové a flétnistce ze Slovenska Klárce Valentovičové. Nejkrásnější české árie a dueta uslyšíte od barytonisty Daniela Kfelíře, letošního rezidenčního umělce festivalu, mezzosopranistky Terezy Papouškové a slovenského tenoristy Andreje Vancela.
Na významné české umělce se festival zaměří v doprovodném programu. Chrudimské městské kino promítne film Il Boemo, který vypráví o oslnivém úspěchu Josefa Myslivečka, největšího českého skladatele 18. století. Písně slavného českého jazzového autora Jaroslava Ježka si poslechneme v podání Ondřeje Rumla a Jazz Quintetu. V kulturním domě v Holicích se představí v pořadu “Jdeme na Ježka”. A už podruhé na festival zavítá i největší český génius Jára Cimrman. Divadelní hru České nebe autorské dvojice Svěrák – Smoljak nejprve uvede amatérský soubor Křížští divadelní ochotníci. Kus odehrají 30. srpna v sále hospody U Janáčků v Havlíčkově Brodě. České nebe pak v originálním podání Divadla Járy Cimrmana uvidíte v Divadle Karla Pippicha v Chrudimi 2. září.
Letošní ročník podpoří jako tradičně mladé interprety a pěvce. Koncerty Talentissima přivítá komorní sál Gočárovy galerie v Automatických mlýnech v Pardubicích a Nuselská radnice v Praze. Pěvissimo pak rozezní Fibichův sál v Chrudimi a Malou scénu v České Třebové. Zlatá Pecka by nebyla kompletní bez divadelní hry Jana Jiráně „Carmen y Carmen.“ Tu napsal pro historicky první ročník festivalu. Letos ji odehrajeme v nově otevřeném Kulturním centru Letohrad 1. září v 19 hodin.
Vážení návštěvníci 8. ročníku hudebního festivalu Zlatá Pecka. Ať už si vyberete jakýkoli program, vězte, že se setkáte s krásnou, povznášející hudbou i prvotřídními výkony umělců. Každý rok je pro vás s největší pečlivostí osobně vybírám.
Přeji vám z celého srdce hluboké umělecké zážitky.
S láskou vaše Dagmar Pecková
Sledujte nás